spotmu_garantilimi

Spot mu ? Garantili mi ? Fotoğraf Makinesi Almalıyım ?

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımda forum sitelerinde epey bir karşılaştığınız Fotoğraf Makinesi alırken Spot mu? Garantili mi? Fotoğraf makinesi almalıyım? sorusuna epey bir açıklık getireceğiz.

Türkiye’deki vergilerin yüksek oluşundan Türkiye’de fotoğraf makinesi fiyatları yurt dışı fiyatlarından epey yüksek bizlerde bu durumda ya yurt dışından Fotoğraf Makinesi getirmeye çalışıyor yada  Hayyam, Doğubank gibi spot fotoğraf ekipmanı satan yerlere başvuruyoruz..
X Firma çalışanları bu gibi yerlerden alınan fotoğraf makinelerinin yurt dışında tamir olduktan sonra geldiği herhangi bir sorun olduğunda destek alamayacağımızı söyleseler de. Alınan fotoğraf makinelerinin iyi kullanıldığı takdirde kolay kolay bozulmayacağını belirtmek isterim. Belki de bu durum sadece bir karalama kampanyası olabilir.

Ben ne yaptım?


Ben ilk olarak 3 yıl önce fotoğrafçılığa başlamış birisi olarak piyasa hakkında pek bir bilgim olmadığı için Garantinin büyüsüne kapılarak garantili bir fotoğraf makinesi alarak büyük hatalarımdan birini yaptım. Daha sonra ilerleyen zamanlarda fotoğraf makinesinin bana yetmediği için satmayı düşündüm. 2.000TL’ye aldığım fotoğraf makinemi çok ucuza satmak zorunda kalacağım için satmayıp. Bu sefer spot ve 1 yıl dükkan garantili bir fotoğraf makinesi aldım. Ancak ilk aşamada spot bir fotoğraf makinesi alsaydım bunu yarı fiyatına alabilir. Sattığım zaman  300-500TL gibi daha az zararla satabilirdim. Lens konusuna gelince şuana kadar aldığım tüm lensler ikinci el. Lensin rutin kontrollerini yaptıktan sonra eğer ürün temiz ve düzgün kullanılmış ise 3 yıldır kullandığım Canon L serisi lenslerim var hiçbir problem yaşamadım.

Ne öneririm?


Fotoğraf makinesi alırken temiz bir fotoğraf makinesi bulursanız kesinlikle ikinci el tavsiye ederim. Eğer biraz fotoğraf makinesinden anlıyor çiziği çürüğü var mı bunları biraz incelediğinizde görebiliyorsanız ikinci el ürünleri alıp sattığınızda kar bile edebilirsiniz. Eğer ki kendinize güvenemiyor bu konuda destek alacak bir yakınınız da yoksa Sıfır bir spot fotoğraf makinesi almanızı öneririm. Eğer garantili bir ürün alırsanız 2 yıl içinde ürünün garantisi bittiğinde siz ürünü satmak istediğinizde. Ürünü 2.000TL ye Spot  ürün alan kişi 1.500TL’ye ürünü aldığını varsayarsak Ürünün 2. El fiyatı geçen zaman eskiyen teknoloji ve makinenin 2.el oluşu ile beraber 1.000TL ye düşecektir. Spot aldığınız zaman bu fiyatı daha aşağıya çekebilir. İkinci el aldığınız zaman kısa dönem içinde sattığınız zaman daha yüksek fiyata satabilir kar elde edebilirsiniz.

Garantili Memnuniyetsizliği!


İlk fotoğraf makinem Canon 550D ile Canon distribütörü Erkayalara başvurmama rağmen hiçbir destek alamadım 4 defa sensör temizliği için başvurduğum halde her defasında iş yoğunluğu nedeniyle fotoğraf makinemi 3 hafta içinde alabiliceğim söylendi. Hobi olarak fotoğraf çekiyor ve rahatlıyorsanız bu 3 hafta sizin için çok uzun bir süre. Hem fotoğraf makinesini 2 katı fiyatına satın alıp ufak bir sensör temizliği için 3 hafta bekleyecekseniz. Öyle bir garantinin de aradaki fiyat farkının da benim için hiçbir anlamı yok. Canon olduğu için garanti kapsamı ile ilgili tüm söylediklerim sadece Canon distribütörü Erkayalar için geçerlidir.

Garantisiz daha doğrusu dükkan garantili ürünler satın aldığım zaman gerçekten bu küçük işletmeler bana büyük işletmelerden daha sıcak daha samimi geliyorlar.

Büyük firmalar bu alanda ciddi reklam yatırımları yapıyor ve fotoğraf makinelerinin spot değil garantili alınması adına ciddi bütçeler ayırıp reklam yapıyorlar. Çünkü spot fotoğraf makinesine ciddi oranda talep var. Bu talebi biraz daha azaltmak adına ciddi pazarlama stratejileri geliştiriyor. Ciddi yatırımlar yapıyorlar.

 

Spot Fotoğraf Makinesi Almanın Avantajları

  • Her şeyden önce daha ucuz.
  • Aldığınız dükkana göre en az 1 yıl garantili.
  • Ürünü sattığınız zaman daha az zarar ile satarsınız.
  • Türkiye’ye resmi olarak gelmemiş ürünleri de alabilme
  • Sattığınızda çok fazla zarar etmemek

Spot Fotoğraf Makinesi Almanın Dezavantajları

  • Garanti hizmeti
  • Fatura almak
  • Ücretsiz eğitim hizmeti

 

Kategori: Blog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>